تبلیغات
قلب آسمانی - معرفی بهترین کتاب برای آغاز زندگی زناشوئی موفق: درآمدی بر خانواده های موفق
سلام به همۀ خواننده های عزیز
این بار میخواییم کتابی رو معرفی کنیم که حاوی اطلاعات مفید و ضروری برای شروع زندگی موفقیت آمیز و ادامۀ پایدارشه.
این کتاب به قلم دکتر آهنچی، استادیار دانشگاه صنعتی شریفه
اگه میخوائید چکیده ای از مباحث کتاب رو بخونین، به ادامۀ مطلب رجوع کنین
بهتون پیشنهاد میکنم این کتاب رو حداقل یک بار بخونین، من خودم تا حالا چندین بار خوندمش.... واقعا عالیه

درآمدی بر خانوادۀ موفق1

درآمدی بر خانوادۀ موفق2

درآمدی بر خانوادۀ موفق3

درآمدی بر خانواد ۀموفق4

چکیده-گزیده ای از فصل اول:کلیات

ضرورت ازدواج

آبراهام مازلو معتقد است نخستین نیازی که انسانها برای دستیابی به تعادل حیاتی بدن و آرامش بدان محتاجند، نیازهای فیزیولوژیک است. او معتقد است که این تمایلات در امور روزمره نادیده گرفته می شوند و همین امر موجب عدم دستیابی انسان به تعادل حیاتی می گردد.

چکیده-گزیده ای از فصل دوم:انتخاب همسر

بخش اول: آمادگی های لازم برای ازدواج

1.       بلوغ جسمی: فرد بالغ فردی است که از نظر توانایی جنسی توانایی تولیدمثل را داشته باشد. در زمان بلوغ، غدۀ هیپوفیز با تشرح هورمونهای زنانه و مردانه باعث ایجاد چهار تغییر مهم جسمی به شرح زیر می شوند: تغییر در اندازۀ بدن، تغییر در اندامهای بدن، رشد و تکامل صفات اولیۀ جنسی، رشد و تکامل صفات ثانویۀ جنسی

2.       بلوغ عاطفی: زمانی میتوانیم فردی را دارای بلوغ عاطفی بدانیم که او در مرحلۀ اول، عواطف و احساسات خود را به درستی بشناسد و در مرحلۀ بعد توان ابراز صحیح و کنترل آنها را داشته باشد. بلوغ عاطفی در گسترۀ زندگی خانوادگی اولا به معنای شناخت ویژگیهای روانی خویشتن و همسر و ثانیا توان مدیریت صحیح هیجانهاست.

*در ادامه، مولف راهکارهایی را برای بهبود بلوغ عاطفی آورده است.

3.       بلوغ فکری: ثبات در خصوص بلوغ فکری به معنای تعیین خطوط اصلی فکری در زندگی است که معمولا باید در دورۀ نوجوانی و جوانی صورت گیرد. تحقق این خطوط اصلی برای شروع زندگی مشترک لازم و کافی است و تعمیق آن می تواند در قالب یک ازدواج موفق صورت پذیرد.

4.       بلوغ مهارتی: منظور از بلوغ مهارتی، بدست آوردن مهارت یا همان صفات و خصوصیات شخصیتی است که می تواند ما را درتحقق ازدواج موفق و همچنین تداوم بخشیدن به آن یاری نماید. مهم ترین مهارتها عبارتند از: مهارت خودآگاهی، مهارت ارتباط موثر و در نهایت مهارت تصمیم گیری. برای تدوام بخشیدن به زندگی زناشوئی موفق نیازمند مهارتهای دیگر همانند مدیریت زمان، مدیریت استرس، تفکر خلاق، تفکر انتقادی و مدیریت خشم نیز می باشیم.

*در ادامه، مولف به توضیح هر یک از مهارتها و راههای دستیابی به آنها می پردازد.

بخش دوم: معیارهای انتخاب همسر

مولف ملاکهای انتخاب همسر را به دو دستۀ ملاکهای مطلق و ملاکهای نسبی تقسیم می کند. به این معنی که ملاکهای مطلق آن دسته از ملاکهایی هستند که وجودشان ضروری است و در صورت فقدان این ملاکها، ادامۀ ارتباط عاقلانه نیست و یا با مشکلات فراوان روبروست؛ ولی ملاکهای نسبی آن دسته از ملاکهایی هستند که با توجه به سلیقۀ افراد، متغیر است. وی ملاکهای مطلق را شامل ایمان، اخلاق، پرهیز از خطاهای آشکار فردی و اجتماعی می داند و ملاکهایی مانند صفات روان شناختی (هوش، تحصیلات، نگرش، عواطف، صفات اخلاقی، ...)، شرایط جسمانی، موقعیت اجتماعی-فرهنگی (طبقۀ اجتماعی، قومیت، ملیت، دین، مذهب، سطح فرهنگی زن و مرد و خانواده هایشان، ...) و شرایط اقتصادی را در زمرۀ ملاکهای نسبی می شمارد.

وی پس از توضیح کامل دربارۀ ملاکها و درجۀ اهمیت هرکدام، به توضیح «قاعدۀ همسان همسری» می پردازد که به خاطر «پیوستگی تشابه و جذابیت» و « تقارن شبهات بیشتر با سازگاری افزون تر»  ضامن ازدواج موفق تر است.

چکیده-گزیده ای از فصل سوم: وظایف همسران

نیاز آن چیزی است که برای عملکرد موثر موجود زنده ضرورت دارد. وجود نیاز انسانها را به فعالیت وا نمی دارد؛ چراکه نیاز اشاره به کمبود و نداشتن دارد و عدم، نمی تواند منشا حرکت باشد. آنچه انسان را به حرکت وا می دارد، احساس نیاز است. از نظر مازلو نیازها منشا رفتار هستند. منظور او از نیاز، نیازهای برآورده نشده است و اگر نیازی ارضا شد، دیگر منشا رفتار نخواهد بود. مازلو نیازهای انسان را در قالب پنج طبقه دسته بندی کرد. او معتقد است نیازهای فیزیولوژیک، نیازهای ایمنی، نیازهای محبت و تعلق پذیری، نیاز به احترام و کسب عزت نفس و در نهایت نیاز به خودشکوفایی پنج راس نیازهای بشر می باشند.

مولف در ادامه به شرح مظاهر هر یک از نیازها در زندگی زناشوئی پرداخته، و راه کارهای مناسبی را برای برطرف کردن هرکدام بر می شمرد.

چکیده-گزیده ای از فصل چهارم:مدیریت اختلافات زناشوئی

خانوادۀ موفق خانواده ای است که عمدۀ تلاش خود را به جای پیدا کردن مقصر، بر حل مشکل متمرکز می نماید.

مولف در ادامه، ضمن ارائۀ الگوریتمی مناسب برای رفع انواع مشکلات خانوادگی، حل بسیاری از مشکلات ریشه ای خانواده ها را در گرو داشتن دو کلید می داند: کلید اول، آداب گفت و شنود همسرانه و کلید دوم، روابط جنسی مناسب. وی هم چنین به تفصیل، راهکارهایی را برای به دست آوردن این دو کلید ارائه می دهد.

چکیده-گزیده ای از فصل پنجم: جمعیت و تنظیم خانواده

مولف در این فصل ابتدا به تعریف مفاهیم پایه پرداخته و پس از آن با بررسی انواع تئوری های کنترل جمعیت و بررسی گذار سنی جمعیت در ایران، به بیان چالش های جمعیتی ایران پرداخته و سعی در بیان راه حل هایی برای حل بحران جمعیتی کشورمان داشته است.
طبقه بندی: علمی،  مطالب مفید وکاربردی در زندگی،  کتاب،  رازهای زندگی، 
برچسب ها: راز زندگی زناشوئی موفق،  

  • قالب وبلاگ | بلاگ اسکای | ایران موزه