تبلیغات
قلب آسمانی - هوش
تاریخ : چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 | 09:21 ق.ظ | نویسنده : ::heavenly ::

كسانی كه در دروس ریاضی مشكل داشته باشند ، لزوما كم هوش نیستند
همه باهوش‌ها ریاضی‌دان نمی‌شوند
جام جم آنلاین: مفهوم عمومی كه ما از هوش می‌شناسیم، همان هوش آكادمیك و اغلب هوش ریاضی است. به دلیل همین باور است كه معمولا نمره ریاضی برای والدین بسیار مهم‌تر از نمرات دیگر است، در حالی كه نمره ریاضی صرفا شاخص نوعی از انواع هوش است.
 

معمولا وقتی در درس ریاضی دچار ضعف می‌شویم، احساس خنگی و كم‌هوشی به ما دست می‌دهد، ولی آیا كسی كه در درس ریاضی یا درس‌های آكادمیك مشكل داشته باشد واقعا كم‌هوش است؟

به گفته كارشناسان جنبه‌های دیگری غیر از هوش آكادمیك در زندگی ما وجود دارد كه می‌تواند بسیار مهم و تاثیرگذار باشد. تست‌های سنتی هوش كه بهره هوشی یا آی‌كیو نتیجه آنهاست، معمولا هوش آكادمیك را می‌سنجند. با این سنجش باهوش‌ترین‌ها كسانی هستند كه نمرات بالای درسی و موفقیت‌های تحصیلی بالایی دارند، نه افرادی كه واقعا در زندگی موفقند.


‌دكتر وحید مجتهدزاده روانپزشك و روانكاو در این باره به جام‌جم می‌گوید: هوش توان و قابلیت سازگاری و پیشرفت در شرایط مختلف است. یك جنبه این تعریف می‌تواند همان هوش ریاضی باشد، مثلا اگر بچه‌ای می‌تواند یك مساله ریاضی را از راه كوتاه‌تر حل كند، هوش ریاضی بالاتری دارد. ولی آیا در جنبه‌های دیگر زندگی هم این مفهوم صدق می‌كند؟ به عبارتی مثلا یك مكانیك ماهر باهوش نیست؟ یك نوازنده یا یك فوتبالیست موفق باهوش نیستند و توانایی‌شان جزو هوش به حساب نمی‌آید؟ با توجه به تعریف هوش كه توانایی سازگاری و عملكرد مناسب است، غیر از یك مكانیك ماهر یا یك نوازنده و فوتبالیست موفق حتی یك كشاورز هم كه می‌داند چه موقع برای كاشت و برداشت مناسب است تا محصول خوبی به دست بیاورد نیز باهوش می‌باشد.پس هوش انواع مختلفی دارد و سعادت هر كس در آن است كه در راهی هدایت شود كه هوش بالایی در آن دارد؛ مثلا اگر بچه‌ای كه نوع خاصی از هوش را دارد در راهی هدایت شود كه نوع دیگری از هوش را می‌خواهد، موفق نخواهد شد.

انواع هوش

طبق تحقیقاتی كه انجام شده هوش به 8 دسته تقسیم می‌شود.

هوش تصویری یا فضایی

انسان‌هایی كه از هوش تصویری بالایی برخوردارند توانایی درك پدیده‌های بصری خیلی زیادی دارند، حتی در تجسم افكار و عقاید تواناتر از بقیه هستند. این افراد با تصاویر فكر می‌كنند و دوست دارند كه افكار خود را روی كاغذ بیاورند.

نقشه‌ها، نمودارها و تصاویر برایشان جذاب است و حس‌های جهت‌یابی خیلی خوبی دارند.

برای این كه این نوع هوش را بیشتر درك كنید چشمانتان را ببندید و فكر كنید كه كره چشمتان از سرتان درآمده و به مكان‌های مختلف حركت می‌كند، هر چه جزئیات بیشتر و دقیق‌تری را تجسم كنید و زوایا را درست به خاطر بیاورید از هوش تصویری بالاتری برخوردارید. افراد باهوش در این زمینه می‌توانند در معماری، نقاشی، تصویرسازی، مجسمه‌سازی، هنر‌های تجسمی، دریانوردی، رانندگی تاكسی و مرمت وسایل مكانیكی موفق باشند.

هوش زبان‌شناختی

دكتر مجتهدزاده در مورد این نوع هوش می‌گوید: كسانی كه هوش زبان‌شناختی بالایی دارند می‌توانند از كلمات و زبان خوب استفاده كنند. اطلاعات عمومی بالایی دارند، چراكه قدرت شنیداری خوبی دارند. این افراد اخبار زیاد گوش می‌دهند و با دیگران زیاد صحبت می‌كنند. در سخنوری و خوب نوشتن و خوب خواندن مهارت دارند. این افراد با كلمات فكر می‌كنند. این افراد قصه‌گوی خوبی هستند و از طنز استفاده می‌كنند و معنای كلمات و ریشه‌های شفاهی فرهنگ بومی مثل ضرب‌المثل‌ها را خوب می‌فهمند. برای درك هوش زبان شناختی خود می‌توانید یك روزنامه را ورق بزنید و سعی كنید به جای تیترها و عنوان‌ها خودتان تیتر بزنید یا راجع به یك عنوان یك متن بنویسید. روزنامه‌نگاری، شاعری، نویسندگی، تدریس، ادبیات، سیاست و وكالت به هوش زبان‌شناختی بالایی احتیاج دارند.

هوش منطقی ریاضی

وی می‌افزاید: همان هوش مرسومی كه در جامعه به‌عنوان هوش از آن یاد می‌شود در واقع هوش كلاسیك است. حساب كردن، استدلال كردن و كشف روابط علت و معلول به هوش ریاضی و منطقی مربوط است. انسان‌هایی كه دارای هوش بالای ریاضی و منطقی هستند به صورت مفهومی از الگو‌های عددی و منطقی استفاده می‌كنند و بین اطلاعات مختلف از جزء به كل و بالعكس رابطه برقرار می‌كنند و می‌توانند استنتاج كرده و بین مفاهیم مختلف ارتباط برقرار كنند. معمولا آزمون‌های معمولی هوش در مدرسه و دانشگاه این نوع هوش را نشان می‌دهد و به آن می‌پردازد. حل معما‌ها و درك روابط انتزاعی با یكدیگر و كار كردن با اشكال هندسی می‌تواند توانایی شما را در این نوع هوش بسنجند. كاربرد این هوش در مهندسی، حسابداری، برنامه‌نویسی و فلسفه بارز است.

هوش موسیقیایی

به گفته این روانكاو اصلا لازم نیست كه كسی نوازنده یا خواننده باشد تا بگوییم هوش موسیقیایی او بالاست، بلكه كسانی كه زیر و بم و تن آهنگ‌ها را خوب تشخیص می‌دهند، كسانی كه می‌توانند صداهای خواننده‌های مختلف را خوب از هم افتراق بدهند، كسانی كه از زیر و بم صدای افراد می‌فهمند كه چه احساسی دارند، از هوش موسیقیایی بالایی برخوردارند. برای درك هوش موسیقیایی یكی از جالب‌ترین راه‌ها این است كه برای هر قسمت از زندگی روزمره خود یك موسیقی تصور كنید مثلا ریتم موسیقی غذا خوردن، كار كردن و... خود را تصور كنید. گوش دادن به سبك‌های مختلف موسیقی و گوش دادن به صدای طبیعت مثل پرنده‌ها، رودها و... و ربط‌دادن آنها به ابعاد مختلف زندگی به هوش موسیقیایی مربوط است. مشخص است كه در نوازندگی و آهنگسازی و نقد موسیقی این هوش از اهمیت بالایی برخوردار است.

هوش جسمی حركتی

دكتر مجتهدزاده معتقد است: استعداد كنترل حركات ظریف بدنی، حركات موزون، دستكاری ماهرانه اشیاء به هوش حركتی بستگی دارد. در ورزش‌های حرفه‌ای، حركات موزون ورزشی مثل كاراته و... پانتومیم و تئاتر و بازیگری، جراحی و مكانیكی این هوش بارز است. برای این‌كه بتوانید میزان هوش حركتی خود را بسنجید با یك دست مربع رسم كنید و با دست دیگر مثلث و ببینید آیا می‌توانید این كار را به‌صورت ماهرانه انجام دهید؟

هوش میان فردی

به گفته این روان‌شناس، هوشی كه به تنظیم روابط با دیگران مربوط است، همدلی كردن، برقراری ارتباطات شفاف، فهم احساسات افراد دیگر، توانایی برقراری ارتباط حسی با كسان دیگر از مظاهر این هوش است. افراد دارای هوش بالای میان فردی می‌توانند به راحتی اعتماد دیگران را جلب كنند، به دیگران الهام بدهند، حلال مشكلات باشند و به اصطلاح رگ خواب افراد دیگر را خوب می‌دانند. برای درك هوش میان فردی ببینید می‌توانید با اقشار مختلف مردم ارتباط برقرار كنید. مشاغلی مانند مشاوره، مدیریت، معلمی، روابط عمومی، پزشكی، مددكاری اجتماعی، فروشندگی و بازاریابی هوش میان‌فردی بالایی می‌طلبند.

هوش درون‌فردی

روان‌شناسان هوش درون‌فردی را توانایی كه مربوط به درك‌كردن خود و شناخت خود و تعیین اهداف زندگی بر‌مبنای شناخت خود به شكلی خوب و مناسب است، می‌داند. مثلا وقتی از فردی می‌پرسیم هدفت چیست و نمی‌داند و افرادی كه از این شاخه به آن شاخه می‌پرند و نمی‌دانند كه چه می‌خواهند از هوش درون‌فردی پایینی برخوردارند، اما فردی كه خود را به خوبی می‌شناسد احساسات خود را می‌داند و اهداف مشخصی دارد از هوش درون‌فردی بالایی برخوردار است.

افراد باهوش در این زمینه مستقل‌ترند و نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی می‌شناسند و تصویر كاملی از جنبه‌های خود دارند و می‌توانند خوب انتخاب كنند. برای این‌كه هوش خود را در این زمینه بسنجید زندگینامه و رویاهایتان را بنویسید و ببینید می‌توانید جنبه‌های مختلف خود را تعریف كنید و روی كاغذ بیاورید. روانكاوی، الهیات و عرفان هوش بالای درون‌فردی می‌خواهد.

هوش طبیعت

كسانی كه توانایی این را دارند كه طبیعت را درك كنند و ارتباط حسی با آن برقرار كنند و لذت ببرند هوش طبیعت بالایی دارند. ارتباط با گیاهان و حیوانات و... از این قبیل هستند. افرادی كه در خانه خود گلدان دارند یا حیوانی نگهداری می‌كنند، افرادی كه به كوهنوردی می‌روند و در برابر طبیعت مثل تغییرات فصل‌ها واكنش‌های حسی نشان می‌دهند از هوش طبیعت بالایی برخوردارند و می‌توانند در كشاورزی، گیاه‌شناسی، جانورشناسی، زمین‌شناسی، نقاشی و عكاسی بیشتر موفق باشند.

هوش هیجانی

هوش هیجانی یكی از مفاهیمی است كه امروزه كم و بیش به گوش ما می‌خورد، اما شاید اطلاعات دقیقی راجع به آن نداشته باشیم. دكتر مجتهدزاده برای درك بیشتر هوش هیجانی از تفاوت آن با هوش ریاضی و منطقی شروع كرده و می‌گوید: افرادی كه از هوش ریاضی بالایی برخوردارند معمولا پیشرفت‌های تحصیلی خوبی دارند ولی ممكن است در زندگی شخصی و روابط خانوادگی مشكلات ارتباطی داشته باشند. این افراد معمولا تحت كنترل هیجانات خود قرار می‌گیرند و نمی‌توانند به درستی رفتار كنند، ولی افرادی كه از هوش هیجانی بالایی برخوردارند بیشتر احساس خوشبختی و موفقیت دارند و در ارتباطات خود با خانواده و اطرافیان موفق‌ترند از شغل خود رضایت دارند و كنترل بحران بسیار خوبی دارند و پس از تجارب ناراحت‌كننده و شكست‌ها به سرعت خود را بازسازی كرده و به زندگی بازمی‌گردند.

این روانپزشك می‌افزاید: هوش هیجانی با ضریب هوشی متفاوت است، ضریب هوشی مربوط به انجام درست مسائل و امور شناختی است و هوش هیجانی به معنی قابلیت‌ها و مهارت‌هایی است كه ما را كمك می‌كند تا به طریق مناسب با نیاز‌ها و فشارهای محیط مقابله كنیم و به نتیجه خوبی برسیم. بر خلاف ضریب هوشی، هوش هیجانی قابل آموزش و یادگیری است و مهارت‌های آن را می‌توان یاد گرفت و یاد داد. هوش منطقی و ریاضی بیشتر به ژنتیك بستگی دارد و انواع بقیه هوش‌ها بخصوص هوش میان‌فردی و هوش درون‌فردی به محیط اولیه و تربیتی وابسته است. هوش هیجانی پیش‌بینی‌كننده مهمی برای موفقیت در جنبه‌های مختلف زندگی مثل شغل، مهارت‌های اجتماعی و خانوادگی است. كسانی كه هوش هیجانی كمی دارند بیشتر در معرض اختلالات روانی مثل اختلالات خلقی و اضطرابی و سوءمصرف مواد و بیماری‌های روان‌تنی مثل زخم معده و بیماری‌های قلبی و... هستند. هوش ریاضی تا 10 سالگی به تدریج بیشتر می‌شود و معمولا تا آخر عمر ثابت می‌ماند و بسیار به ژنتیك مرتبط است، اما هوش هیجانی به‌طور طبیعی تا 50 سالگی زیاد می‌شود و سپس به حالت تعادل درمی‌آید.

دكتر مجتهدزاده هوش هیجانی را این‌گونه تعریف می‌كند: مجموعه هوش میان‌فردی و درون‌فردی را هوش هیجانی می‌نامیم. هوش هیجانی تشخیص، ارزیابی و بیان هیجان‌ها به نحو صحیح و سازگارانه است. كنترل هیجانات منفی مثل اضطراب و افسردگی و ترس و ایجاد هیجانات مثبت به منظور بهتر‌شدن فعالیت‌های ذهنی و عقلی و شناختی و چگونگی متمركزكردن انرژی خود بر رفتارهای بهتر و سازگارانه‌تر در جهت هدف مستلزم داشتن هوش هیجانی بالایی است. درك مفاهیم مربوط به هیجان‌ها كاربرد مناسب زبان ارتباطی هیجانی و توانایی تنظیم هیجانات در خود شخص و دیگران مسائلی است كه به هوش هیجانی مربوط است.

به گفته كارشناسان هوش هیجانی دارای 5 جزء است:

1 ـ‌ خودآگاهی: تشخیص و آگاهی لحظه به لحظه از هیجانات خود و توانایی نامگذاری روی هیجان‌ها.

2 ـ‌ مدیریت احساسات: چگونگی مهار احساسات منفی مثل افسردگی، غم، خشم و... چگونگی داشتن واكنش احساسی مناسب.

3 ـ‌ خودانگیختگی: چگونگی حفظ خوش‌بینی در مشكلات و دادن انگیزه به خود در مواقع شكست.

4 ـ‌ همدلی: چگونه احساسات دیگران را بفهمیم.

5 ـ‌ مدیریت روابط: چگونه احساسات دیگران را مدیریت كنیم. چگونه مهارت‌های اجتماعی داشته باشیم كه بر مبنای فهم خود از احساس دیگران بهترین عملكرد را داشته باشیم و در كل مهارت‌های اجتماعی كه برای ایجاد روابط موثر در جامعه مفید است.

سخنی با والدین

با خواندن این مطالب می‌توان به اهمیت هوش هیجانی پی برد و فهمید كه ما به عنوان والدین می‌توانیم فرزندانمان را با هر بهره هوشی كه به دنیا می‌آیند با هوش بالا یا پایین تربیت كنیم، هوشی كه غیر از حل مسائل ریاضی باشد و به جنبه‌های بالقوه فرزند ما مربوط شود، جنبه‌هایی كه ممكن است از وجود آنها بی‌خبر باشیم. برای این كه بتوانیم هوش فرزند خود را در زمینه‌های مختلف بسنجیم باید همه ابعاد شخصیت و استعدادهای او را در بستری مناسب بررسی كنیم و اولین راه آن مشاهده توسط والدین است. وقتی به رفتارهای كودك خود از همان بدو تولد دقت كنید می‌بینید كه علایق كودك به راحتی در رفتار او نمایان است و توانایی‌های او در انجام كارهای مختلف با دیگر كودكان همسن خودش متفاوت است. رفته‌رفته با بزرگ‌ترشدن كودك می‌توان به راه‌های دیگری مانند گفت‌وگو با خود كودك و ایجاد فضاهایی برای اندازه‌گیری و بررسی جنبه‌های دیگر هوش در كودك استفاده كرد و در مدرسه نیز از روی نمرات كودك و ایجاد ارتباط او با دیگران و علایق او در زمینه‌های غیردرسی به نقاط قوت و ضعف فرزندمان پی ببریم.

پس از پی بردن به استعدادها و هوش بالای فرزندتان در زمینه خاصی آن را باور كنید و به او میدان دهید تا بتواند رشد كند و هیچ‌گاه سعی نكنید كه فرزندتان را مجبور به پیشرفت در زمینه‌هایی كه خودتان دوست دارید كنید چراكه تنها جلوی پیشرفت او را خواهید گرفت
طبقه بندی: علمی،  مطالب مفید وکاربردی در زندگی،  رازهای زندگی، 
برچسب ها: هوش، انواع هوش،  

  • قالب وبلاگ | بلاگ اسکای | ایران موزه