تبلیغات
قلب آسمانی - زینب (س) از زبان بزرگان
تاریخ : پنجشنبه 25 اردیبهشت 1393 | 11:27 ق.ظ | نویسنده : ::heart ::
زینب از زبان امام حسین ( ع) : 
علامه سید جعفر بحرالعلوم طباطبایی در " انهة العالم " نقل می کند: 
«زینب کبری همسر عبدالله بن جعفر کنیه اش «ام الحسن» است و در جلالت قدر و بزرگی مقام او همین بس که در اخبار آمده: بر حضرت امام حسین (ع) وارد شد، در حالی که آن حضرت به قرائت قرآن مشغول بود، قرآن را روی زمین گذاشته و به احترام زینب از جای برخاست»
 
علامه سید شرف الدین می گوید: 
«خوش اخلاق تر، پاک سرشت تر، بزرگوارتر و خوش جنس تر از حضرت زینب دیده نشده است؛ جز جدش و همان پدر و مادری که او را به دنیا آوردند. او را انسانی معرفی می کند که شتاب زدگی او را منحرف و غضب او را سبک نکرد. هیچ عاملی، علم و بردباریش را از او نگرفت؛ و بر او چیره نگشت. در تیزهوشی و پاکی روح و نرمی احساس بی مانند بود. در پایداری جان، نشانه ای از آیات الهیه بود. در والاترین شکل اوج و پرواز روح بود» 

علامه ما مقامی می گوید: 
«زینب و چه زینبی! و تو نمی دانی که حضرت زینب کیست؟ او زن خردمند خاندان هاشم است. بعد از مادرش از خصائص و صفات ویژه ای بهره مند بود که دیگر زنان را بهره مندی از این صفات نشاید. آن چنان که هیچ زنی بدان مقام نرسید. تا آن جا که به آن حضرت صدیقة صغری اطلاق شده، در حجاب و پاکدامنی بی مانند بود. در صبر و پایداری و قدرت ایمان و پرهیزکاری یکتا و نمونه بود»  

حسن قاسم، ادیب دانشمند می گوید: 
«اگر در بین زنان افراد مشوری باشند، آن حضرت( زینب ) شایسته ترین آنها است. هرگاه فضائل انسانی مانند وفا، سخاوت، راستی، صداقت، صفا، شجاعت، خویشتن داری، دانش، عبادت، پاکدامنی و زهد و پارسایی را شماره کنند، زینب، بهترین نمونه برای تمام فضائل است»  

جاهز که خود ادیبی در عرب است و در این رشته کم نظیر می باشد از خزیمه روایت می کند که: 

«پس از شهادت امام حسین (ع) اسیران وارد کوفه شدند، هیچ زن اسیری را گویاتر از زینب ندیدم، چنان خطبه ایراد می کرد که گویی سخنان از زبان علی (ع) خارج می شدند»

نیشابوری در شرح حال و بیان عظمت و مقام زینب (س) می گوید: 
«زینب در فصاحت و بلاغت، و در پارسایی و عبادت مانند پدرش علی (ع) و مادرش زهرا علیهاالسلام بود»

ابن حجر عسقلانی می نویسد: 
«او ( حضرت زینب ) مجسمه شجاعت و شهامت بود. روحی قوی و همتی بلند داشت، او دارای روحی عظیم بود، آنچنان که حیرت مورخان را برانگیخته»
 
فریشلر نویسنده غربی می گوید : 
«ایراد آن نطق در کوفه ثابت می کند که آن همه مصائب و سختی ها نتوانسته بودند روحیه آن زن را متزلزل کنند در صورتی که این خطر وجود داشت که در همان حال سخنرانی، او را به قتل برسانند»

جلال الدین سیوطی در رساله «زینبیه» می نویسد: 
«زینب در زمان جدش رسول خدا پا به عرصه جهانی گشود و در دامن وی پرورش یافت. او 5 سال از عمر خود را در کنار پیامبر خدا و گذرانده و تربیت یافته. او هوشمندی توانا و دور اندیش، و دارای قلبی پرقوت و پر صلابت بود»

ابن اثیر جزربی می نویسد: 
«زینب دختر علی بن ابی طالب، مادرش زهرا (س) دخت رسول خدا بود. زینب تنها خانم متفکر و دانشمندی بود که از قوت فکر بالایی برخوردار بود. او در واقعه کربلا همراه برادرش حسین بن علی بود و بعد از شهادت برادر به همراه غافله روانه شام گشت؛ و در برابر یزیدابن معاویه، خطبه ای شیوا و پر معنا ایراد نمود. ایراد آن خطبه درایت، عقل، اندیشه و قدرت بالای قلبی وی را می رساند»

محمد غالب شافعی مصری می نویسد: 
«یکی از بزرگترین زنان اهل بیت از نظر حسب و نسب و از مهمترین بانوان طاهره که دارای روحی بزرگ و مقام تقوا و آینه سرتا پا نمای ولایت بوده، حضرت سیده زینب، دختر علی (ع) می باشد. و از سینه علم و دانش خاندان نبوت سیراب گشته بود. به حدی که در فصاحت و بلاغت یکی از آیات بزرگ الهی گردید و در حلم و کرم و بصیرت و تدبیر در میان خاندان بنی هاشمو بلکه عرب مشهور شد و میان جمال و جلال و سیرت و صورت و اخلاق و فضیلت را جمع کرده بود. شب ها در حال عبادت و روزها را روزه داشت و به تقوا و پرهیزکاری معروف بود»  

و همۀ اینها به کنار، تو به عنوان مسلمان، باید بتوانی زینب را آن گونه که بود ،توصیف کنی!!

منبعطبقه بندی: گوهر وجود،  عاشورا، 

  • قالب وبلاگ | بلاگ اسکای | ایران موزه